Jazykové verzie:   
Mýtna 29, P.O.Box 10, 810 05 Bratislava, Slovenská republika
Tel.: 02/ 39 07 50 42; E-Mail: sksi@sksi.sk
Sobota, 18.05.2024, 08:17

> Neprehliadnite - užitočné informácie > Zahraničné aktivity > ECEC > Správy zo zasadnutí Výkonnej rady ECEC a Valného zhromaždenia ECEC

2. zasadnutie Valného zhromaždenia ECEC

 

2. zasadnutie Valného zhromaždenia ECEC

 

 

Dňa 23. novembra 2005 sa vo Varšave, Poľsku, uskutočnilo 2. zasadnutie Valného zhromaždenia (ďalej VZ) Európskej rady inžinierskych komôr - ECEC (European Council of Engineering Chambers). Na zasadnutí sa zúčastnili:
- predstavitelia 10 členských inžinierskych komôr,
- prezident Srbskej komory inžinierov (Dragoslav Sumarc);
- predstavitelia poľského Ministerstva dopravy a výstavby (Piotr Styczeń – štátny tajomník, Zbigniew Skóra – riaditeľ Odboru architektúry a výstavby),
- viceprezident poľského Úradu stavebnej kontroly (Andrzej Urban),
- prezident Európskej asociácie geodetov – Geometer Europas (Otmar Schuster),

- predstaviteľ EU - Liaison Office Brussels - kancelárie ECEC v Brusseli (Dr. Anton Bauch), a iní.  
SKSI reprezentovali Ing. František Lužica, člen Predstavenstva SKSI a Mgr. Diana Zlatňanská, samostatná referentka pre EÚ a zahraničné vzťahy.

 

V rámci zasadnutia VZ ECEC boli prerokované nasledovné body:

 

Správa prezidenta a tajomníka ECEC o aktivitách ECEC v rokoch 2004 – 2005

Rudolf Kolbe, prezident ECEC, a Alcide Gava, tajomník ECEC, okrem iného informovali VZ:

  • ECEC sa v roku 2005 stalo členom Európskej rady slobodných povolaní CEPLIS (European Council of the Liberal Professions) a Rudolf Kolbe sa stal predsedom Pracovnej skupiny „Návrh smernice o službách na vnútornom trhu”
  • Od posledného zasadnutia VZ ECEC (24.11.2004 v Bruseli) sa uskutočnilo 5 zasadnutí Výkonnej rady ECEC, ktorá sa predovšetkým venovala novej smernici EÚ o uznávaní odborných kvalifikácií v snahe dodržiavať vysoký štandard v inžinierskej profesii a podporovať postavenie inžiniera v EÚ. 
  • Výkonná rada sa takisto zaoberá návrhom smernice EÚ o službách na vnútornom trhu, ktorá sa týka poskytovania služieb v Európskej únii.

Informácia o Poľskej komore stavebných inžinierov

Po slávnostných príhovoroch oficiálnych hostí informoval prof. Wojciech Radomski, viceprezident Poľskej komory stavebných inžinierov, o súčasnej situácii, aktivitách a cieľoch poľskej komory:

  • Poľská komora stavebných inžinierov bola založená v roku 2002. Aktivity komory vychádzajú z poľského stavebného zákona, ministerských vyhlášok a vnútorných poriadkov komory. Členstvo v komore je povinné, a iba osoby v zozname členov komory sú oprávnené vykonávať nezávislé technické funkcie v stavebnom priemysle. Poistenie zodpovednosti za škodu je povinné. 
  • V súčasnosti má poľská komora takmer 100.000 členov s 5 špecializáciami: architektúra; pozemné stavby; cestné a mostné stavby; vykurovacie zariadenia, ventilácia, plynové, vodné a odpadové siete, systémy a zariadenia; elektrotechnické a energetické systémy a zariadenia. Poľská komora vydáva mesačník „Inzynier Budownictwa“ pre členov komory.
  • Poľská komora má nasledujúce orgány: Predsedníctvo národnej rady, Národná komisia pre audit, Národná komisia pre autorizáciu, Národný disciplinárny dvor, Národný hovorca pre profesnú zodpovednosť. Pod poľskú komoru spadá 17 krajských komôr s vlastnými orgánmi. V roku 2006 prebehnú v poľskej komore voľby do orgánov.
  • Medzi hlavné úlohy komory patrí vykonávanie dozoru nad výkonom profesie svojich členov; ochrana záujmov svojich členov; zavádzanie profesných etických princípov a sledovanie ich dodržiavania; udeľovanie a odnímanie autorizácií; uznávanie odborných kvalifikácií cudzincov; spolupráca s vládnymi a štátnymi orgánmi; vedenie zoznamu svojich členov; vzdelávanie členov, a pod.
  • Na získanie autorizácie je potrebné preukázať sa minimálne 1-ročnou odbornou praxou na stavbe + min. 2-ročnou odbornou praxou v oblasti projektovania. Poľská komora vydáva špeciálny záznamník praxe spolu so známkami. Otázky na autorizačnú skúšku stanovuje národná komisia. Čo sa týka uznávania odborných kvalifikácií cudzincov, v súčasnosti sa vo všeobecnosti požaduje aj znalosť poľského jazyka (avšak udeľujú sa aj výnimky).

 

Návrh Smernice Európskeho parlamentu a Rady o službách na vnútornom trhu 

Výkonná rada ECCE sa tiež zaoberá návrhom smernice EÚ o službách na vnútornom trhu, ktorá sa týka poskytovania služieb. ECEC vypracovala k tejto smernici stanovisko a pripojila sa tiež k stanovisku CEPLIS, ktoré sa týkali najmä otázky vyjasnenia vzťahu medzi návrhom smernice o službách a Smernicou č.2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií, princípu krajiny pôvodu. ECEC a CEPLIS podporili v stanoviskách zavedenie jednotných kontaktných miest a povinnosť profesijného poistenia a dodatku, že v prípadoch konfliktu medzi vyššie uvedenými smernicami bude nadradená Smernica č.2005/36/ES o uznávaní odborných kvalifikácií. 

Dr. Anton Bauch v stručnosti informoval o návrhu smernice EÚ o službách na vnútornom trhu. Otázka poskytovania služieb v rámci EÚ bola dlhú dobu v zanedbávaná. Vďaka nárastu služieb „e-commerce“ sa EÚ začala touto problematikou zaoberať s cieľom pokryť všetky aktivity v oblasti poskytovania služieb a zredukovať diskrimináciu a byrokraciu, a to zavedením využívania elektronických prostriedkov pri administratívnych procedúrach, založením jednotných kontaktných miest na splnenie všetkých administratívnych procedúr, posilnením spolupráce medzi členskými štátmi (a aj profesnými komorami), a pod. Smernicou chce Európska komisia zaviesť taktiež princíp krajiny pôvodu (s nevyhnutnými výnimkami), podľa ktorého by sa poskytovateľ služieb, ktorý chce poskytovať služby v inom členskom štáte, bude musieť dodržiavať iba zákony členského štátu, v ktorom je usadený. Nová smernica by mala otvoriť trhy v EÚ a prispieť k zvýšeniu konkurencieschopnosti a rozvoju malých a stredných podnikov. V januári 2006 by ma ísť návrh tejto smernice do 1. čítania v Európskom parlamente.

Rudolf Kolbe na záver dodal, že v súčasnej situácii je potrebné, aby členské komory ECEC tlačili na národné vlády a poslancov Európskeho parlamentu, aby poskytovanie služieb inžinierov posudzovalo podľa Smernice o s uznávaní odborných kvalifikácií.  

 

Smernica Európskeho parlamentu a Rady o uznávaní odborných kvalifikácií (2005/36/ES)

V období od októbra 2004 do mája 2005 sa uskutočnili mnohé stretnutia a diskusie predstaviteľov ECEC s predstaviteľmi orgánov EÚ. ECEC predložilo návrhy na zmenu textu smernice, s cieľom vytvoriť v smernici osobitnú kapitolu pre uznávanie odborných kvalifikácií inžinierov, avšak v orgánoch EÚ nebola vôľa na jej vytvorenie. Dňa 06.06.2005 prijala Rada Smernicu Európskeho parlamentu a Rady o uznávaní odborných kvalifikácií č.2005/36/ES, ktorá vstúpila v platnosť dňa 30.10.2005. Členské štáty EÚ sú povinné implementovať túto smernicu do národného práva v termíne do 30.10.2007. 

Podľa tejto smernice hosťujúci inžinier má povinnosť oznámiť kompetentným orgánom členských štátov, že chce na jeho území poskytovať služby. V prípade, že sa chce inžinier na území členského štátu usadiť, musí požiadať kompetentný orgán o uznanie kvalifikácií – členský štát potom buď priamo uzná kvalifikáciu inžiniera alebo mu navrhne adaptačné obdobie. Čo sa týka úrovne vzdelania, profesie inžiniera sa dotýkajú úrovne E (minimálne 3-4 roky univerzitného vzdelania) a D (minimálne 4-5 rokov univerzitného vzdelania).

Inžinieri nemajú síce osobitnú kapitolu, avšak podľa čl. 15 tejto smernice môžu členské štáty alebo profesijné združenia / organizácie, ktoré sú reprezentatívne na vnútroštátnej a európskej úrovni, predložiť Komisii návrh spoločnej platformy, ktorá by uľahčila vzájomné uznávanie odbornej kvalifikácie. Platforma by mala byť založená na minimálnej úrovni vzdelania a dodatočnej časti odborných skúseností a tréningu. Preto je v súčasnosti jedným z hlavných cieľov ECEC vytvoriť spoločnú platformu pre inžinierov, založenú na vzdelávaní.

 


Vytvorenie spoločnej platformy ECEC

Výkonná rada ECEC sa rozhodla, že bude pokračovať v príprave spoločnej platformy pre inžinierov s právom podpisu („Engineers with a Power to Sign“), hoci aj Anton Bauch poznamenal, že Európska komisia podľa jeho názoru nebude akceptovať tak širokú platformu inžinierov, kde stavební inžinieri tvoria iba časť inžinierskej profesie.

 

Dotazník ECEC

Thomas Noebel prezentoval výsledky dotazníka ECEC o inžinierskej profesii v členských krajinách ECEC (+ Srbsko) z októbra 2005. Dotazník s 21 otázkami pokryl oblasti, ako napríklad regulácia profesie, kompetencie a základné informácie o komore, uznávanie odborných kvalifikácií inžinierov z iných členských štátov EÚ. Prostredníctvom svojich členských organizácií ECEC reprezentuje 385.000 členov.

Alcide Gava informoval, že na webovej stránke FEANI, je možné nájsť výsledky prieskumu FEANI týkajúceho sa existujúceho regulovania inžinierskej profesie v Európe a úrovne ďalšieho vzdelávania inžinierov (FEANI News Special October 2005 in PDF format).

 

 

Spolupráca s Inžinierskou komorou Srbska

Dragoslav Šumarac, predseda Komisie pre medzinárodné záležitosti Inžinierskej komory Srbska, informoval o súčasnej situácii, aktivitách a cieľoch srbskej komory. 

  • Srbská komora bola založená dňa 14. júna 2003 na základe srbského zákona o plánovaní a stavebníctve. Komora združuje architektov, stavebných inžinierov, elektroinžinierov, strojných inžinierov a projektantov, ktorým udeľuje autorizáciu v 4 kategóriách: „Spatial Planner“ (projektovanie); „Urban Planner“ (mestské inžinierstvo); „Responsible Project Designer“ (Architect) - (zodpovedný projektant – architekt); „Responsible Executor of Works“ (zodpovedný vykonávateľ stavebných prác). Na získanie autorizácie je potrebné univerzitné vzdelanie + skúška + 3 roky odb. praxe pre kategórie „Responsible Project Designer“ a „Responsible Executor of Works“ a 5 rokov pre licencie „Spatial Planner“ a „Urban Planner“. Len autorizovaní inžinieri majú právo podpisovať projekty. Členstvo v komore je povinné, v súčasnosti má komora okolo 14 500 členov. Zatiaľ čo komora vydáva licenciu (autorizáciu) pre jednotlivcov, ministerstvo vydáva licenciu pre spoločnosti. Ďalšie vzdelávanie členov je na dobrovoľnej báze. Komora plánuje vydať cenník s minimálnymi cenami.
  • Keďže Inžinierska komora Srbska prejavila záujem stať sa členom ECEC, Rudolf Kolbe informoval p. Šumaraca, že ECEC veľmi rada privíta v svojich radoch srbskú komoru. Nakoľko je už Čierna Hora členom ECEC, a Srbsko a Čierna Hora tvoria v súčasnosti jeden štát, obe organizácie sa musia dohodnúť, kto bude delegátom na Valnom zhromaždení ECEC, a hlasovať tak za obe komory s 1 hlasom. V prípade, že referendum v roku 2006 vyústi do rozdelenia štátu, každá komora sa automaticky stane samostatným členom ECEC s jedným hlasom.

 

Mgr. Diana Zlatňanská

samostatná referentka pre EÚ a zahraničné vzťahy



Print | Top

 
Copyright 2024 SKSI. Všetky práva vyhradené. – Generuje redakčný systém BUXUS CMS spoločnosti ui42.';