Jazykové verzie:   
Mýtna 29, P.O.Box 10, 810 05 Bratislava, Slovenská republika
Tel.: 02/ 39 07 50 42; E-Mail: sksi@sksi.sk
Štvrtok, 02.05.2024, 01:56

> Neprehliadnite - užitočné informácie > Zahraničné aktivity > Právne predpisy EÚ

Boj proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách

Dňa 23. februára 2011 bola v Úradnom vestníku EÚ vydaná nová Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/7/EÚ zo 16. februára 2011 o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách .

EÚ sa z dôvodu prehľadnosti a racionalizácie rozhodla vykonať podstatné zmeny v dnes platnej smernici Európskeho parlamentu a Rady 2000/35/ES z 29. júna 2000 o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách. Cieľom novej Smernice je zabezpečiť riadne fungovanie vnútorného trhu, a tým podporiť konkurencieschopnosť podnikov najmä malých a stredných podnikov.

Podľa novej Smernice sa mnoho platieb v obchodných transakciách medzi hospodárskymi subjektmi alebo medzi hospodárskymi subjektmi a orgánmi verejnej moci uskutočňuje neskôr, než ako sa dohodlo v zmluve alebo stanovilo vo všeobecných obchodných podmienkach. Hoci bol tovar dodaný alebo služby poskytnuté, mnohé zodpovedajúce faktúry sú zaplatené dlho po termíne splatnosti. Takéto oneskorené platby negatívne ovplyvňujú likviditu a komplikujú finančné hospodárenie podnikov. Takisto ovplyvňujú konkurencieschopnosť a ziskovosť podnikov v prípade, keď veriteľ z dôvodu oneskorenej platby musí získať finančné prostriedky z externých zdrojov.

Nová smernica by mala upravovať všetky obchodné transakcie - medzi súkromnými alebo verejnoprávnymi podnikmi, alebo medzi podnikmi a verejnými orgánmi, teda obchodné transakcie medzi hlavnými zmluvnými stranami a ich dodávateľmi a subdodávateľmi. Táto smernica sa dotýka aj slobodných povolaní.

Podľa odseku (11) Smernice, "Dodávka tovaru a poskytovanie služieb za odplatu, na ktoré sa vzťahuje táto smernica, by takisto mali zahŕňať plánovanie a vykonávanie verejných prác a stavebno-inžinierskych prác".

Zmluvné lehoty splatnosti by sa mali vo všeobecnosti obmedziť na 60 kalendárnych dní, pokiaľ sa zmluvné strany výslovne nedohodnú inak a takéto predĺženie nebude veľmi nevýhodné pre veriteľa.

Veritelia by mali tiež dostať náhradu nákladov na vymáhanie, ktoré vznikli kvôli oneskorenej platbe, vrátane administratívnych nákladov, náhrady za interné náklady v dôsledku oneskorenej platby, ako aj ostatných  nákladov na vymáhanie (ako je využitie právnických služieb alebo spoločnosti na vymáhanie pohľadávok). Smernica stanovila minimálnu paušálnu sumu vo výške 40 EUR v prípade, že sa úrok z omeškania stane splatným. Táto suma bude splatná bez potreby upozornenia dlžníka a má byť minimálnou náhradou za náklady veriteľa na vymáhanie. Okrem tejto sumy je veriteľ oprávnený požadovať od dlžníka primeranú náhradu všetkých nákladov na vymáhanie a nákladov vzniknutých v dôsledku omeškania platby.

Smernica sa podrobnejšie zaoberá aj:
- transakciami medzi podnikmi a transakciami medzi podnikmi a orgánmi verejnej moci
- rozvrhmi platieb 
- nekalými zmluvnými podmienkami a obchodnými praktikami
- výhradou vlastníctva
- postupmi vymáhania nesporných pohľadávok.

Členské štáty EÚ sú povinné transponovať uznesenia tejto Smernice do vnútroštátneho práva najneskôr do 16. marca 2013.

Spracovali:
Vladimír Benko, 1. podpredseda SKSI
Diana Krížová, samostatná referentka pre zahraničné vzťahy

Zdroj: Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/7/EÚ zo 16. februára 2011 o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách, Úradný vestník EÚ L48 zo dňa 23.2. 2011

Bližšie informácie nájdete aj na stránke Európskej komisie: European Commission - Enterprise and Industry - Policies - Single market for goods: Fighting late payments
(http://ec.europa.eu/enterprise/policies/single-market-goods/fighting-late-payments/index_en.htm#h2-2)



Print | Top

 
Copyright 2024 SKSI. Všetky práva vyhradené. – Generuje redakčný systém BUXUS CMS spoločnosti ui42.';