Zahraničné aktivity
Inžinierske organizácie V-4
Partnerské komory a organizácie
ECEC
ECCE
> Neprehliadnite - užitočné informácie > Zahraničné aktivity > Partnerské komory a organizácie > Inžinierska komora Saska
Stretnutie s predstaviteľmi Inžinierskej komory Saska
Dňa 09.12.2004 sa na Úrade SKSI v Bratislave uskutočnilo stretnutie s predstaviteľmi Inžinierskej komory Saska (ďalej IKS) - s Dipl. Ing. Rolfom Rauom, hovorcom predstavenstva Inžinierskej komory Saska a s Dipl. Ing. Andreasom Klengelom, riaditeľom IKS. SKSI zastupovali: Prof. Ing. Dušan Majdúch, PhD, predseda; Doc. Ing.
Medzi hlavné témy stretnutia patrili: medzinárodné sympózium IKS, zmluva o spolupráci medzi IKS a SKSI a informácie o IKS a o vykonávaní profesie stavebného inžiniera v Sasku.
1. Medzinárodné sympózium „Sasko: Krajina inžinierov – inovatívna a centrálna v Európe“
Predstavitelia IKS informovali o programe medzinárodného sympózia „Sasko: Krajina inžinierov – inovatívna a centrálna v Európe“, ktoré sa bude konať dňa 14.01.2005 v Drážďanoch, Nemecku. Záštitu nad sympóziom má ministerský predseda slobodného štátu Sasko Prof. Dr. Georg Milbrandt. Hlavnou odbornou témou bude doprava v Sasku z hľadiska zapojenia sa do európskych koridorov. Sasko má záujem o navrhovaný koridor č.4 s napojením na východ a juh Európy. Bola dohodnutá účasť 3-4 zástupcov SKSI, predpokladá sa aktívna účasť jedného z nich v panelovej diskusii (predbežný návrh Ing. Mušák, prípadne Ing. Nürnberger). IKS zašle podklady pre diskusiu (návrhy koridorov EÚ).
Dňa 13.01.2005 o 18:00 hod. bude podpísaná zmluva o spolupráci medzi SKSI a IKS (viď ďalší bod).
2. Zmluva o spolupráci medzi IKS a SKSI
Táto zmluva bude „inžiniersko – politickým“ vyjadrením dobrej vôle o spolupráci bez špecifikácie technických podrobností spolupráce. Snahou je pomôcť členom komôr bez byrokracie. Počas stretnutia zástupcovia oboch komôr prediskutovali formálne usporiadanie textu zmluvy.
3. Informácie o IKS a o vykonávaní profesie stavebného inžiniera v Sasku
IKS je na rozdiel od mnohých iných spolkových krajín Nemecka komorou všetkých (teda nielen stavebných) inžinierov. Má asi 2900 členov. Titul „inžinier“ je chránený zákonom. Podľa čerstvého stavebného poriadku Saska a zákona o komore z októbra 2004 vedie zoznamy:
-
inžinierov, oprávnených predkladať podklady (projekty) pre stavebné konanie („Bauvorlageberechtigte Ingenieure“; nemusí byť členom komory) v počte približne 4500 inžinierov, z ktorých je približne 2500 členov komory;
-
kvalifikovaných projektantov nosných konštrukcií („Qualifizierter Tragwekrsplaner“, inžinier alebo architekt, nemusí byť členom komory), oprávnených robiť statické výpočty („Standsicherheitsnachweis“) pre menej náročné konštrukcie (budovy 1. až 3. triedy, bez inak povinnej kontroly skúšobným inžinierom);
-
inžinierov s titulom „Beratender Bauingenieur“ (zvláštny, nepovinný, zákonom chránený titul pre nezávislých, právne plne zodpovedných inžinierov, musia byť členmi komory) v počte približne 1500 členov komory.
Pre zápis inžiniera do týchto zoznamov je postačujúce zaslať poštou potrebné podklady, t.j. potvrdenie o vzdelaní (diplom inžiniera, resp. architekta), o vodičskom preukaze, o dĺžke odbornej praxe (2 roky pre „Bauvorlageberechtigung“, 3 roky pre ostatné) a zoznam prác. Osobná účasť je nutná len v prípade pochybností o zaslaných podkladoch. Zoznamy sa obnovujú každých 5 rokov (toto nie je bežné v ostatných spolkových krajinách Nemecka) za predpokladu, že je vykonávaná odborná práca alebo preukázané štúdium. Poplatky za zápis sú 425 EUR (250 EUR pre nosné konštrukcie), ročný poplatok je 85 EUR. Členovia IKS majú cca 50% zľavu. Oprávnenia sú vydávané i pre špecializáciu pozemné stavby („Hochbau“), na rozdiel od iných spolkových krajín Nemecka, kde je to v kompetencii architektov.
Tieto zoznamy sú vedené zvlášť pre nemeckých a zvlášť pre zahraničných inžinierov. Zápisy v jednotlivých spolkových krajinách Nemecka sú uznávané automaticky. Inžinieri z členských krajín EÚ majú zabezpečený prístup do týchto zoznamov vzájomným akceptovaním vzdelania a praxe. Preukázanie jazykových znalostí sa nevyžaduje.
V Nemecku (nielen v Sasku) pre vypracovanie časti projektu (napr. projekt nosnej konštrukcie) nie je potrebné žiadne oprávnenie. Toto je povinné len pre inžiniera celého projektu. Architekti s 3-ročnou praxou (zákonom chránený titul) získavajú oprávnenie automaticky. Pokiaľ ide o statický výpočet na kontrolu skúšobným inžinierom (nepatria do kompetencie komory), jeho autor nemusí mať taktiež zvláštne oprávnenie. Výnimku tvoria jednoduchšie stavby bez kontroly.
Pri stavebnom konaní alebo kontrole výpočtov nemajú v Sasku znalci („Sachverständige“) žiadnu priamu úlohu. Sú registrovaní v IKS podľa zvláštnych smerníc (10-ročná prax, vek 30-62 rokov, skúška, v spolupráci s Priemyselnou a obchodnou komorou Saska).
Z porovnania so situáciu na Slovensku vyplýva, že v Sasku (ako aj v celom Nemecku) je oprávnenie projektovať len pre komplexné stavby a oprávnenie pre jednotlivé špecializácie tam neexistuje. Pre získanie oprávnení neexistujú žiadne skúšky pred skúšobnou komisiou. Ďaleko rozsiahlešej aktívnej kontrole sú však podrobené predkladané statické výpočty („princíp 4 očí“), čo zodpovedá ich dôležitosti. Identifikačné pečiatky nie sú zavedené. Oprávnenia pre iné „vybrané činnosti v stavebníctve“, ako sú stavbyvedúci, stavebný dozor, diagnostika a podobne, nie sú zavedené.
Podrobné informácie o IKS je možné získať na internetovej stránke www.ing-sn.de.
Ing.
člen Komisie pre zahraničie