Jazykové verzie:   
Mýtna 29, P.O.Box 10, 810 05 Bratislava, Slovenská republika
Tel.: 02/ 39 07 50 42; E-Mail: sksi@sksi.sk
Nedeľa, 07.08.2022, 23:39

> Neprehliadnite - užitočné informácie > SKSI informuje > SKSI v médiách

TREND: Návod na kvalitnejšie projekty a stavby

Návod na kvalitnejšie projekty a stavby

09.12.2014 | SITA, reality.etrend.sk

Stavební inžinieri prišli s návodom na zlepšenie kvality projektov a stavieb. Podľa Slovenskej komory stavebných inžinierov spočíva v správnom nastavení obstarávania stavieb na základe kritérií ekonomicky najvýhodnejšej ponuky, prednostnom predplatení faktúr subdodávateľov, zavedení honorárov za projektové práce s minimálnou a maximálnou cenou podľa vzoru Nemecka, ako aj v dodržiavaní zákona a vymožiteľnosti práva.

Predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) Vladimír Benko tvrdí, že spomínaný návod nie je fikcia. Situácia v domácom stavebníctve sa podľa neho nezlepší, pokiaľ bude chýbať čo len jedna z uvedených štyroch podmienok.

„Je to ako skladačka puzzle, kde jedna časť poctivo zapadá do druhej a len všetky spolu tvoria kvalitný kompaktný celok,“ uviedol.

Medializovaná nekvalita projektových prác či zhotovovania stavieb podľa neho nie je dôsledkom vzdelania či praxe a kvalifikačných predpokladov inžinierov.

Za problém považuje porušovanie správneho fungovania stavebníctva ako systému, ale aj verejné obstarávania, kde základným kritériom je minimálna cena bez ohľadu na ponúkanú kvalitu.

Časovanou bombou a večným strašiakom nielen stavbárov sú podľa šéfa komory tiež neuhrádzané faktúry za dodané služby a vymožiteľnosť práva v krajine.

Výrazným problémom sú aj dumpingové ceny, v dôsledku ktorých sa neraz vyskytujú havárie a zlyhania na stavbách. „Za nízku cenu nemôžeme očakávať vysokú kvalitu a projektant je nútený ponúknuť tú najnižšiu cenu, pretože práve tá je základným kritériom, ktoré rozhoduje, či zákazku získa, či nie,“ uviedol V. Benko.

Napríklad za zavedenie honorárových poriadkov na Slovensku podľa vzoru Nemecka sa vyslovilo 90 percent z dvesto projektantov a odborníkov v stavebníctve počas videoseminára, na ktorom predseda komory informoval o nastavení stavebníctva.Print | Top

 
Copyright 2022 SKSI. Všetky práva vyhradené. – Generuje redakčný systém BUXUS CMS spoločnosti ui42.';