Jazykové verzie:   
Mýtna 29, P.O.Box 10, 810 05 Bratislava, Slovenská republika
Tel.: 02/ 39 07 50 42; E-Mail: sksi@sksi.sk
Nedeľa, 07.08.2022, 23:55

> Neprehliadnite - užitočné informácie > SKSI informuje > SKSI v médiách

SKSI v médiách: Hospodárske noviny: Odborníka treba aj pri bytovkách

Hospodárske noviny zo dňa 17.6.2010

 

Prevzaté z portálu HNonline.sk : http://hnonline.sk/c1-44306370  

  Reality,

17.6.2010

Odborníka treba aj pri bytovkách

Okrúhlu pečiatku certifikovaného stavebného dozoru či iných odborníkov netreba iba pri výstavbe rodinného domu. Aj keď to tak mnohí nerobia, expertov treba volať aj k úpravám bytoviek. „Je známe, že majitelia bytov v panelových domoch vykonávajú bez ohlásenia také stavebné zásahy, ktoré ohrozujú statiku a stabilitu panelových bytových domov,“ hovorí Vojtech Mozgay zo Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Či treba aj stavebný dozor, vždy záleží na konkrétnej stavebnej úprave. Najlepšie urobíte, ak sa s projektovou dokumentáciou pôjdete poradiť na miestny stavebný úrad. Čo je však dnes takmer nutnosťou, sú statici. „Od 1. apríla 2010 platí eurokód pre výpočet statiky budov, a hlavným rozdielom je oproti slovenským statickým normám, že v prípade akéhokoľvek zásahu do konštrukcií panelových domov je statik povinný prepočítať statiku celého domu. Aj pri zatepľovaní,“ vysvetľuje Mozgay.

Podľa jeho slov majitelia, správcovské organizácie, spoločenstvá, ale aj projektanti zanedbávajú povinnosť kontrolovať skutočný stav statických spojov panelových dielcov, ktoré môžu byť najmä pri starších budovách v zlom stave. „Podobná je situácia pri lodžiách, ktoré sú predstavané, teda prichytené k fasáde domu, zasklievajú ich, zaťažujú, vykonávajú rôzne úpravy, a spoje tiež nikto nekontroluje, a v prípade zistenia vážnej chyby ani nemôže poradiť,“ hovorí Mozgay. To platí aj pri úpravách interiéru. Keď sa v byte rozhodnete vybúrať niektorú zo stien, mali by ste sa presvedčiť, či nejde o nosný múr. Statiku však môžete poškodiť aj v prípade, že vybúrate iba priečku. „V panelovej výstavbe výraz „iba priečka‘ neexistuje. Zväčšuje sa zaťaženie na vnútornej strane fasádneho panelu, a z vonkajšej strany môžu vznikať trhliny.“ To môže byť nevýhodou najmä pri dažďoch a iných vrtochoch počasia, kedy kvôli spomínaným vplyvom môže do vášho bytu zatekať, aj keď ste sa rozhodli vybúrať len nenosnú priečku. „Preto je dôležité, aby každý účastník plánovaných zásahov do konštrukcie panelových domov konzultoval svoje riešenie, v prípade komplikovanejších riešení požiadal odborníka v oblasti panelových domov,“ dodal Mozgay.

 

 

Informáciu na www.sksi.sk pripravila: Mgr. Diana Krížová

 Print | Top

 
Copyright 2022 SKSI. Všetky práva vyhradené. – Generuje redakčný systém BUXUS CMS spoločnosti ui42.';